Strona główna Biznes Co to jest logistyka transportu?

Co to jest logistyka transportu?

148
PODZIEL SIĘ

Wbrew pozorom transport towarów nie jest rzeczą tak łatwą, jak mogłoby się wydawać. Jak czytamy na www.astonpartner.pl ładunku nie wystarczy zapakować do odpowiednio dużego pojazdu, a za kierownicę posadzić pierwszego lepszego kierowcę, aby dowiózł go w określone miejsce. Na szczęście z pomocą przychodzi logistyka transportu, której rolą jest planowanie oraz optymalizacja przemieszczania ładunków.

Różne środki transportu

Aż trudno uwierzyć, że jedna czwarta kosztów w logistyce związana jest właśnie z transportem. Stąd warto dokładnie go zaplanować i podejmować wyłącznie dobrze przemyślane, rozsądne decyzje. Po pierwsze więc – wybór środka transportu. Tu należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak: szybkość, częstotliwość, wydolność, niezawodność, dostępność i koszt. Jeśli nie mamy czasu do stracenia najlepszym rozwiązaniem z pewnością będzie transport lotniczy bądź też drogowy. Z kolei w sytuacji, gdy nie jesteśmy związani ścisłymi terminami doręczenia towaru dobrze zdecydować się na transport morski, którego cena jest korzystniejsza.

Transport własny czy firma zewnętrzna?

Do zadania spedytora należy podjęcie decyzji odnośnie tego, czy korzystać z transportu własnego, czy wynająć firmę zewnętrzną np. Aston Partner. Jeżeli uzna, że lepiej zaufać profesjonalistom musi jeszcze zwrócić uwagę na koszt konkretnej trasy przejazdu (w obie strony). Jak wiadomo, samochód jadący bez ładunku, to pojazd, który przynosi straty. Dlatego tak ważne, aby spedycję organizować w taki sposób, aby po dostarczeniu towaru do jednej firmy, w niewielkiej od niej odległości znajdował się kolejny klient. Wówczas auto nie będzie wracało do bazy transportowej puste. Należy o to zbadać szczególnie w przypadku transportu międzynarodowego lub transportu dotyczącego miast znajdujących się na terenie jednego kraju, lecz położonych względem siebie w dużej odległości.