Strona główna Biznes Kasy fiskalne online ready, gdzie kupić?

Kasy fiskalne online ready, gdzie kupić?

35
PODZIEL SIĘ

Kasy fiskalne i drukarki fiskalne są od lat nieodłącznym elementem sklepów, lokali gastronomicznych, punktów usługowych. Każdy z nas, ma do czynienia z wydrukami z urządzeń fiskalnych – paragonami, w sklepie spożywczym, na stacji benzynowej czy u fryzjera. Przepisy zobowiązują bowiem prawie wszystkich przedsiębiorców sprzedający swoje towary lub usługi osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej czyli konsumentom, do rejestracji każdej sprzedaży na urządzeniu fiskalnym.

  • Zmiany w przepisach

Niektórzy, prowadzący działalność gospodarczą, jak np. taksówkarze muszą mieć kasę fiskalną od początku działalności, większość po przekroczeniu określonych obrotów. Kiedyś było to 40 tysięcy, obecnie 20 tysięcy złotych. Ministerstwo Finansów przez lata zmienia przepisy starając się objąć wszystkich przedsiębiorców obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Chodzi o maksymalne uszczelnienie sprzedaży objętej podatkiem VAT, który jest głównym źródłem dochodów budżetu państwa.

W tym roku nastąpi kolejna zmiana – wprowadzony zostanie, od 1 października, obowiązek używania kas online. Urządzenia fiskalne tego typu będą drukowały paragon, zapisywały go w pamięci fiskalnej i jednocześnie za pomocą transmisji online przesyłały do Centralnego Repozytorium Kas, prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Organy podatkowe będą miały bezpośredni wgląd do każdej sprzedaży przeprowadzonej za pomocą kasy fiskalnej.

Problem w tym, że obecnie używane kasy nie spełniają wymogów nowych przepisów i muszą być wymieniane na nowe, bądź zmodyfikowane. Ponieważ przepisy będą wchodziły w życie stopniowo przez 2019 i 2020 r., wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorcy, który musi kupić kasę teraz, a za rok czy dwa wymieniać ją na zgodną z nowymi przepisami.

W odpowiedzi na ten problem pojawiły się na rynku kasy fiskalne „online ready”. Są to kasy, które można zakupić już teraz, a firma serwisująca zobowiązuje się do zmodyfikowania ich do nowych przepisów, w momencie, kiedy to będzie konieczne, czyli za rok lub dwa. Więcej o urządzeniach fiskalnych pod adresem http://utechlublin.pl/.

  • Kasa czy drukarka fiskalna, co lepsze?

Kasa fiskalna to urządzenie, które ma swoją pamięć – moduł fiskalny, w którym zapisywane są wszystkie operację. Ma także pamięć własną, do której wprowadza się bazę towarów, ceny i stawki podatku VAT. Można ją zaprogramować za pomocą wbudowanej w kasę klawiatury. Kasa fiskalna może działać jako samodzielne urządzenie. Wykorzystywana jest najczęściej w małych sklepikach czy punktach usługowych.

Drukarka fiskalna także ma moduł fiskalny, ale programowana jest z poziomu systemu komputerowego (lub systemu kasowego POS), do którego jest podpięta. Sprzedaż dokonywana jest za pomocą komputera, a na drukarce fiskalnej zapisywany jest i drukowany paragon. Takie rozwiązania funkcjonują w dużych sklepach czy lokalach gastronomicznych.

Nie da się odpowiedzieć na pytanie: co lepsze, kasa fiskalna czy drukarka fiskalna?, bo każde urządzenie przeznaczone jest dla innej grupy przedsiębiorców. Taksówkarz czy kupiec na targowisku nie potrzebuje drukarki fiskalnej z komputerem. Z kolei w dużym sklepie z ogromnym asortymentem nie przyda się kasa fiskalna. Musi być zainstalowany sieciowy system sprzedaży z wykorzystaniem wielu komputerów i drukarek fiskalnych.

  • Najważniejsze funkcje urządzenia fiskalnego

Urządzenia fiskalne muszą mieć moduł fiskalny, w którym zapisują wszystkie operacje sprzedaży z podaniem nazw towarów, cen, stawek VAT i daty operacji. Z tego modułu organy skarbowe odczytują dane w czasie kontroli. Dlatego urządzenia te muszą mieć homologacje i być zafiskalizowane przez uprawniony serwis oraz zarejestrowane w urzędzie skarbowym.

Kasy fiskalne muszą posiadać klawiaturę i możliwość zaprogramowania oraz zapisania w pamięci towarów, cen i stawek VAT. Drukarki fiskalne muszą mieć łącze, za pomocą którego można je podpiąć do komputera np. RS lub USB.

Najważniejsza funkcja urządzeń fiskalnych to możliwość wydrukowania paragonu na papierze, jako potwierdzenia zakupu dla konsumenta.

Nowe kasy będą musiały mieć moduły WIFI i GPRS do transmisji danych online, do CRK. Będą także musiały posiadać funkcję wysłania e-paragonu na żądanie klienta.