Strona główna Dom i wnętrze Termowizja – na czym polega badanie nieszczelności budynków?

Termowizja – na czym polega badanie nieszczelności budynków?

210
PODZIEL SIĘ

Coraz większą popularność w dzisiejszych czasach zyskuje metoda badawcza zwana termowizją. I nie ma się co dziwić – to w końcu niezwykle bezpieczny i skuteczny sposób, aby wykryć wszelkie zmiany temperatury – zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. A stąd już prosta droga do oszczędności!

Na jakich zasadach działa termowizja?

W budownictwie termowizja przede wszystkim umożliwiła celne wskazywanie, a także skuteczne eliminowanie wszelkich błędów popełnianych w procesie budowania różnego rodzaju obiektów. Przy pomocy bardzo czułej kamery termowizyjnej wykrywane są nawet najmniejsze zmiany temperatury. Co więcej, firmy zajmujące się produkcją tego typu kamer wciąż udoskonalają swój sprzęt, dzięki czemu obrazy z kamery termowizyjnej są coraz to wyraźniejsze i dokładniejsze.

Kiedy zdecydować się na badanie termowizyjne?

Jako, że za zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach (mimo ciągłego ich dogrzewania) zazwyczaj odpowiada nieszczelna stolarka okienna bądź też usterka w izolacji termicznej, badanie termowizyjne należy przeprowadzić właśnie w sytuacji, kiedy uważamy, że w naszych domach jest zbyt zimno. Kamera termowizyjna znajdzie przyczynę problemu, niezależnie czy jest nią nieszczelność czy źle funkcjonująca instalacja grzewcza.

Zalety termowizji

Główną zaletą przeprowadzenia badania termowizyjnego jest podniesie komfortu w naszych mieszkaniach i domach. Równie istotna wydaje się oszczędność, jaką niesie za sobą termowizja. Zlokalizowanie oraz naprawa błędów popełnionych podczas budowy i ocieplania budynków sprawią, że konieczne przestanie być nadmierne dogrzewanie obiektów. A mniejsze zużycie energii cieplnej to niższe rachunki za ogrzewanie.