Strona główna Dom i wnętrze Czy warto mieć kominek w domu?

Czy warto mieć kominek w domu?

188
PODZIEL SIĘ

Czy warto mieć w domu kominek? Takie pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, choć wątpliwości w tej kwestii ma coraz mniej osób. Otóż kominki należą w ostatnich latach do bardzo popularnych, można nawet powiedzieć powszechnych rozwiązań, stosowanych tak w przestrzeni prywatnej, jak również w nowoczesnych siedzibach firm.

Najczęściej jednak spotyka się je w domach, choć ich właściciele wybierają bardzo różne rodzaje kominków. Każdy z nich ma swoje własne cechy, przekładające się bezpośrednio na wykorzystanie poszczególnych kominków.

Zalety korzystania z kominków

Kominek odpowiada w pierwszej kolejności za dostarczenie ciepła. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że przy okazji także świetnie wygląda. Współczesna różnorodność modeli oraz zastosowanych przez producentów rozwiązań sprawiają, że kominki są proste w obsłudze, a także mogą być idealnie dopasowane do poszczególnych wnętrz. Wybierając rozwiązania bardziej klasyczne, zapewnia się dopływ ciepła do całego domu. Dzięki nim możliwe jest nawet podgrzewanie wody.

Co prawda kominek nie powinien być jedynym źródłem ciepła w nowoczesnym domu, ale z całą pewnością sprawdzi się jako jeden z elementów systemu ogrzewania. Na pewno nie sposób będzie go nie docenić, kiedy przyjdzie zima czy chociażby chłodniejsza jesień. Wówczas siedzenie przy kominku to jedna z ulubionych czynności wielu osób. Dla jednych ważniejsze jest ogrzewanie niż funkcje estetyczne. Według innych kominek powinien przede wszystkim ładnie wyglądać. W przypadku tych elektrycznych czasami nawet nie włącza się ogrzewania, wystarczą sztuczne płomienie. Tak na marginesie, te w technologii 3D wyglądają najlepiej.

Kuchenne piece i różnego rodzaju kominki kupisz na stronie Szalony Max 

Kiedy w domu jest kominek

Posiadacze kominka na ogół zaliczają siebie do szczęśliwców. Zdają sobie jednak sprawę, że kominki to także obowiązki. Dotyczy to zwłaszcza tych klasycznych, do których wkłada się polana. Trzeba zadbać o suchy opał, poznać tajniki przygotowywania paleniska i systematycznie do niego dokładać. Czasu i poświęcenia wymaga także regularne czyszczenie kominka z popiołu oraz sprawdzanie wentylacji. Jeżeli wybierze się kominek elektryczny, wówczas wszystkie te obowiązki znikają. Niemniej jednak jego eksploatacja jest stosunkowo droga, ponieważ generalnie kosztowne jest ogrzewanie na prąd.

W nowoczesnych domach często jednak spotyka się właśnie kominki zasilane w ten sposób. Zwłaszcza osoby korzystające z odnawialnych źródeł energii powinni rozważyć zainstalowanie takiego urządzenia. Sam montaż nic nie kosztuje, można go bowiem wykonać samemu. Potem wystarczy włączyć, by delektować się albo samym urokiem sztucznych płomieni, albo połączyć go z dodatkowym ciepłem. To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli na tradycyjne kominki czy piece nie ma się pieniędzy, miejsca czy energii. Udowadniają one, że kominek w domu nie musi być utrapieniem i powodem wydłużenia listy obowiązków. Z drugiej jednak strony, niektórzy lubią pracę przy dokładaniu do kominka. Wszystko zależy tu zatem od tego, czego się oczekuje po konkretnym zakupie.