Strona główna Pozostałe Zielono mi, czyli o świeżych ziołach w kuchni

Zielono mi, czyli o świeżych ziołach w kuchni

126
PODZIEL SIĘ

Sklepowe półki uginają się od najróżniejszych produktów. Wśród nich są również suszone zioła – bazylia, oregano, kolendra, majeranek, tymianek, lubczyk czy mięta. Coraz częściej spotykamy także gotowe mieszanki ziół – do ryb, do złocistego kurczaka, do ziemniaków czy kotletów mielonych. Pytanie tylko brzmi, czy warto kupować takie sklepowe „gotowce”, skoro możemy wyhodować sobie świeże zioła na parapecie we własnej kuchni?

Jak się przygotować do uprawy?

Podstawa to pojemniki i doniczki na nasze zioła. W sklepach ogrodniczych znajdziemy ich całe mnóstwo, w najróżniejszych kształtach, wielkościach i kolorach. Niektóre sklepy nawet oferują mini szklarnie, które nie tylko ciekawią swoim wyglądem, ale przede wszystkim stwarzają perfekcyjne warunki dla nasion. Następnie trzeba kupić nasiona, np. za pośrednictwem sklepu Gardenowo ziół, których będziemy używać. I oczywiście wybrać miejsce. Kuchenny parapet pełen słońca będzie jak najbardziej odpowiedni, ale w porze letniej dobrym pomysłem jest również balkon lub taras.

O czym trzeba wiedzieć?

Uprawa ziół, np. na kuchennym parapecie jest prostsza niż może się to wydawać. W doniczkach doskonale przyjmują się zioła jednoroczne takie jak bazylia, cząber i majeranek, dwuletnie – kminek, a także bylinowe (wieloletnie) – melisa, mięta, oregano, tymianek i rozmaryn. Końcówka zimy to idealny czas na sadzenie ziół. Na początku należy użyć do tego niewielkich pojemników, a gdy siewki podrosną możemy je przesadzić do większych doniczek wypełnionych mieszanką ziemi dla warzyw i ziół. Na dnie zaleca się umieszczenie drobnych kamyków, dzięki którym woda nie będzie zalegała w doniczce. Dzięki własnej uprawie mamy pewność, że zioła są w pełni naturalne, pozbawione nawozów chemicznych. A w dodatku zawsze mamy je pod ręką i możemy sprawić, że przyrządzane przez nas potrawy będą wyróżniały się cudownym smakiem i kuszącym aromatem.

Artykuł napisany we współpracy z https://www.gardenowo.pl